Wczytuję dane...

Próżniowe pakowanie żywności w domu – dlaczego warto?

Jak cieszyć się świeżością ulubionych produktów bez konieczności codziennych wypraw na zakupy? Jak bezpiecznie i wygodnie przechowywać domowe zapasy? Próżniowe pakowanie żywności to odpowiedź na wiele kuchennych problemów, które można rozwiązać za pomocą jednego niewielkiego urządzenia. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na to praktyczne rozwiązanie?

Co to jest pakowanie próżniowe? Definicja.

Hermetycznie pakowane sery i wędliny znaleźć można w asortymencie każdego supermarketu. Przyzwyczajeni do ich formy rzadko zastanawiamy się na czym rzeczywiście polega próżniowe pakowanie żywności. Jedna z najbardziej popularnych metod zabezpieczenia jedzenia przed utratą świeżości – nazywana również pakowaniem vacuum – polega na usuwaniu powietrza z wnętrza foliowego opakowania, które następnie zostaje szczelnie zamknięte (najczęściej poprzez zgrzanie jego krawędzi). Dzięki izolacji od powietrza produkty spożywcze nie są narażone na psucie oraz działanie szkodliwych bakterii. Można je wygodnie przechowywać w lodówce, zamrażarce i temperaturze pokojowej, a także bezpiecznie przewozić. Właśnie dlatego próżniowe opakowanie doskonale sprawdzają się w podróży, gdy zależy nam na przedłużeniu świeżości produktów, a także ochronie bagażu przed zabrudzeniami czy intensywnym zapachem jedzenia.

Jak pakowanie próżniowe wpływa na żywność?

Głównym zadaniem opakowań próżniowych jest ochrona żywności przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą negatywnie wpływać na trwałość, smak oraz właściwości odżywcze produktów. Do czynników tych należy powietrze, zawarta w nim wilgoć oraz wszelkie mikroorganizmy, takie jak bakterie czy grzyby. Szczelne opakowanie blokuje ich bezpośredni dostęp do pożywienia, przez co stanowi ochronę dla jego świeżości, jakości, a pośrednio również dla zdrowia konsumentów. Folia wykorzystywana do hermetycznego pakowania żywności posiada specjalne atesty spożywcze. Potwierdzają one zgodność ze standardami bezpieczeństwa, gwarantującymi, że materiał w żaden sposób nie wpływa na zdrowotne właściwości pakowanych produktów.

Wolniejsze utlenianie

O ile w przypadku warzyw czy owoców kontakt z powietrzem pomaga przedłużyć ich trwałość i przydatność do spożycia, o tyle pozostawione na powietrzu mięso, sery, nasiona czy orzechy szybko tracą swoje właściwości. Dzieje się tak dlatego, że zawarty w atmosferze tlen przyspiesza utlenianie oraz jełczenie tłuszczu. Najlepszym sposobem na opóźnienie owych procesów jest właśnie pakowanie hermetyczne.

Ochrona przed wilgocią (lub jej utratą)

Suche i sypkie produkty, takie jak sól, cukier, mąki czy kasze, w szybkim tempie absorbują wilgoć z otoczenie. W otwartych paczkach lub nieszczelnych pojemnikach często pojawiają się bryły, a produkty tracą swe pierwotne właściwości. Dzięki hermetycznym opakowaniom zachowują świeżość dwukrotnie dłużej i mogą być przechowywane w mniejszych, wygodnych porcjach. Metoda ta działa również w drugą stronę i pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgoci tych produktów, które narażone są na wysychanie, np. pieczywa, ciast i ciasteczek.

Pakowanie próżniowe żywności – zalety

Podstawową zaletą samodzielnego próżniowego pakowania jedzenia jest ochrona żywności przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz wydłużanie jej trwałości. Rozwiązanie to niesie jednak za sobą wiele dodatkowych korzyści, które warto wziąć pod uwagę rozważając zakup domowej zgrzewarki:

  • przedłuża okres przydatności produktów
  • chroni ich smak, aromat oraz wartości odżywcze
  • ułatwia przechowywanie i transport
  • chroni przed zabrudzeniami oraz rozprzestrzenianiem się intensywnych zapachów żywności (np. wędzonych ryb czy serów)
  • pozwala na oszczędność pieniędzy (paczkowane wędliny czy sery są zazwyczaj droższe niż te na wagę)
  • umożliwia porcjowania zakupionych produktów na mniejsze paczki

Co można pakować próżniowo?

Pakowanie hermetyczne jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod przechowywania pożywienia. Technikę tę można stosować w przypadku większości produktów spożywczych – zarówno tych, które można „magazynować” w temperaturze pokojowej, jak i tych wymagających temperatur chłodniczych oraz mrożenia. Co więcej przeznaczona do zgrzewania folia nadaje się do gotowania w wodzie oraz podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych. Zamrożone produkty można więc z powodzeniem rozmrażać w mikrofalówce czy kąpieli wodnej.

Mięso pakowane próżniowo

Słysząc o opakowaniach próżniowych z pewnością wiele z nas myśli właśnie o płaskich paczuszkach wędliny w plasterkach czy szczelnie zafoliowanych parówkach. Rzeczywiście, tego rodzaju opakowania doskonale sprawdzają się właśnie w przypadku produktów mięsnych. Dotyczy to zarówno wspomnianych wcześniej wędlin czy parówek, jak i świeżego, surowego mięsa. Dzięki domowej zgrzewarce można je dowolnie porcjować i mrozić, co zdecydowanie ułatwia planowanie posiłków i pomaga unikać marnowania jedzenia. 

Pakowanie próżniowe warzyw i owoców

Hermetyczne opakowania pozwalają również przedłużyć świeżość warzyw i owoców oraz ułatwiają ich przechowywanie. Wykorzystywane są m.in. do porcjowanie sezonowych owoców czy obranych i pokrojonych warzyw przeznaczonych do mrożenia. Dzięki szczelnemu zamknięciu produkty nie wysychają, zachowują smak oraz cenne wartości odżywcze. Bezpośrednio po rozmrożeniu są gotowe do dalszej obróbki, co usprawnia i przyspiesza gotowanie.

Hermetyczne pakowanie pieczywa

Któż z nas nie docenia smaku świeżutkich bułeczek czy chrupiącego, domowego chleba? Niestety, pieczywo zwykle traci swoje pierwotne właściwości już po kilkunastu godzinach od wypieku. W codziennym biegu mało kto może pozwolić sobie na regularną domową produkcję czy poranne spacery do piekarni. Kupowane na zapas wypieki szybko czerstwieją lub pokrywają się pleśnią. Jak temu zapobiec? I w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem są domowe opakowania próżniowe. Zamknięte w próżni wypieki można przechowywać kilka dni w kuchennym chlebaku lub podzielić na porcje i zamrozić. W podobny sposób można poradzić sobie z nadmiarem słodkości, które zostały po świętach czy rodzinnej imprezie.

Termin przydatności produktów zapakowanych próżniowo

Produkty przechowywane
w temp. pokojowej

Trwałość produktów niezapakowanych próżniowo

Trwałość produktów zapakowanych próżniowo

pieczywo

2-3 dni

7-8 dni

suchy makaron

5-6 miesięcy

12 miesięcy

kawa

2-3 miesiące

12 miesięcy

herbata

2-3 miesiące

12 miesięcy

mąka

6 miesięcy

12-24 miesiące

płatki zbożowe

6 miesięcy

24 miesiące

orzechy

6 miesięcy

24 miesiące

suche warzywa strączkowe

6 miesięcy

24 miesiące

owoce suszone

6 miesięcy

24 miesiące

 

Produkty przechowywane
w lodówce

Trwałość produktów niezapakowanych próżniowo

Trwałość produktów zapakowanych próżniowo

drób

2-3 dni

6-9 dni

wieprzowina

2 dni

6 dni

wołowina

3 dni

6 dni

kurczak pieczony

3-4 dni

2 tygodnie

wędlina krojona

6 miesięcy

12-24 miesiące

kiełbasa sucha

2-3 tygodnie

6 tygodni

parówki

1-2 dni

2 tygodnie

ryby świeże

1-2 dni

1 tydzień

ryby wędzone

1-2 tygodnie

6-12 tygodni

twaróg

5-7 dni

13-15 dni

surowe warzywa

5 dni

18-20 dni

 

Produkty mrożone

Trwałość produktów niezapakowanych próżniowo

Trwałość produktów zapakowanych próżniowo

pieczywo

6-9 miesięcy

24 miesięcy

owoce

6-12 miesięcy

24 miesięcy

warzywa

8-10 miesięcy

24 miesięcy

mięso

6 miesięcy

24 miesięcy

mięso mielone

4 miesiące

12 miesięcy

ryby

6 miesięcy

24 miesiące

pierogi

1 miesiąc

3 miesiące

Jakie urządzenie do pakowania próżniowego żywności?

By w pełni cieszyć się funkcjonalnością opakować próżniowych, wybierając zgrzewarkę warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Urządzenia mogą różnić się mocą zasysania oraz długością listwy zgrzewającej. W domowych warunkach doskonale sprawdzają się podstawowe modele o mocy od kilkunastu litrów na minutę oraz listwie długości 30 cm. Ceny tego rodzaju zgrzewarek zaczynają się od ok. 200-250 zł. Do urządzeń z oferty Profi Cook dołączony jest zestaw woreczków z wytrzymałej, karbowanej folii, która chroni produkty przed przemrożeniem, nadaje się do gotowania i podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych. Worki w dwóch rozmiarach oraz folia do pakowania próżniowego w rolce dostępne są również w regularnej sprzedaży jako akcesoria dodatkowe.

Zobacz jak łatwe jest próżniowe pakowanie żywności ze zgrzewarką PROFI COOK PC-VK 1080:

Pakowanie próżniowe – czy warto?

Domowe pakowanie próżniowe to prosta i uniwersalna metoda, którą stosować można niemal bez ograniczeń do przechowywania wszelkich domowych zapasów – od wędlin i serów, przez orzechy i kasze, aż po mrożone owoce i warzywa. Dzięki hermetycznym opakowaniom ulubione produkty na długo zachowają swój smak i zapach, a my unikniemy problemów z planowaniem zakupów oraz porządkowaniem kuchennych szafek.